Vivat de Vinko

*January 11th, 2018

 

   

Kalinka Malinka
de Grande Vinko

*May 30th, 2014

HD B, vWd clear, BH, ZTP V1A, IPO 1

International Champion (C.I.B.) and (C.I.E.)
vice European Winner 2016
Brussels Winner 2016
Champion of Russia
Champion of Ukraine
Champion of Belorussia
Grand Champion of Belorussia
Champion of RKF
Champion of Eurasia 2017
Champion of Luxembourg
Champion of Serbia
Junior Champion of Russia
Junior Champion of Ukraine
Junior Winner Dobermann Club of Russia
multi CAC, multi BOB, 5x Best Junior, 7x CACIB, 3x res-CACIB BIG-I, BIS-III, 2 x BIG-II, 2 x BIG-III

 










Vivat de Vinko Warrior's Way

 

vWD clear (by parentage)

 

Junior Champion of Russia

Youth Class
Grand Prix Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior Black Male (Hans Wiblishauser - D)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Beats Petkevich - LV)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Rade Vesic - SRB)

Winner Class
Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc2, CC (Linda Volarikova - SK)
Moscow Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc1, CCC (Ekaterina Mozharova - RUS)
Moscow Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc2, CC (Bojan Matakovic - CRO)

Intermediate Class
RKF President's Cup 2019/RU - VG (Hassi Assenmacher-Feyel - D)

 

 
 

Vivat de Vinko Wealdburg

 

vWD clear (by parentage)

 

Junior Club Winner Rostov-na-Donu 2019
Russian Club Junior Champion
Junior Grand Champion of Russia
Junior Champion of RKF
Junior Champion of Russia

Puppy Class
CAC Volgograd 2018/RU - vp1, Best Puppy (E. Mischenko)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy (T. Revina)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy, BIS Puppy-IV (E. Romanenkova)
CAC Astrakhan 2018/RU - vp1, Best Puppy, BIS Puppy-I (K. Barbosov)

Youth Class
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, Best Junior–I (O. Kosareva)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG–II, Best Junior–II (O. Kosareva)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (E. Sedykh)
CAC Volgograd 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG–III, Best Junior–I (Cekic Ratibor Rale)
CAC-Show, RKF CH 2019/RU - Exc1, JCAC, BOS (Zoya Bogdanova)
CAC "Spring Armavir" 2019/RU - Exc1, CW, JCAC, BOS, Best Junior, BOB (E. Bychkova)
Club Winner Rostov-na-Donu 2019/RU - Exc1, Junior Club Winner, Best Junior, Best head, Best movement (Nenad Maric - SRB)
CAC Rostov-na-Donu 2019/RU - Exc1, CAC, BOB, BIG-3 (T. Sarmont - BY)
Special Show Simferopol 2019/RU - Exc1, JCC, Best Junior, BOB (K. Barbosov - RU)

Open Class
CAC Krasnodar 2020/RU - Exc1, BIS, BISS (Shvets Irina)
Specialty Show Krasnodar 2020/RU - Exc1, BIS, BISS (Rale Cekic)

 

 
 

Vivat de Vinko Wigard

 

vWD clear (by parentage)

 

Junior Club Winner Tumen 2019

Baby Class
Specialty Doberman Show Omsk 2018/RU - vp1, Best Baby (Anna Tits - RUS)
CACIB "Inter-Omsk" 2018/RU - vp1, Best Baby, BIS Baby-III (Andrzej Szutkiewicz - PL)

Youth Class
CAC Ufa 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Yu. Ovsyannikova)
CAC Omsk 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (Chistyakova L.G.)
CAC Omsk 2019/RU - Exc1, JCAC, JBOB, JBIS-1, BIG-1, BIS-3 (Ya. Gavrilova)
Special Club Show Tumen 2019/RU - Exc1, Junior Club Winner (Savvas Hadjisavvas - CY)

Intermediate Class
CACIB Tumen 2018/RU - Exc1, CAC, CACIB (Jovica Golubovic - SRB)

 

 
 

Vivat de Vinko Willi Wise

 

vWD clear (by parentage)

 

Junior Champion of RKF
Junior Champion of Russia

Baby Class
Dobermann Club Speciality, Samara 2018/RU - vp1, BIS Baby (Marina Ostrovskaya)
CACIB "Inter-Omsk" 2018/RU - vp1, Best Baby, BIS Baby-III (Andrzej Szutkiewicz - PL)

Puppy Class
CAC Saratov 2018/RU - vp1, Best Puppy, res-BIS Puppy (T. Revina, E. Kukoleva)

Youth Class
CAC Saratov 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOS (T. Grigorenko)
CAC Saratov 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (E. Kukoleva)
CAC Show RKF CH Mordovia 2019/RU - Exc1, JCAC, BOS (Sh. Abrakimov)

Special Show Dobermann, Toliatti 2019/RU - CW, JCCC, Best Junior Black, BIS Junior (Zoya Bogdanova)

Intermediate Class
CACIB Aktobe 2019/KAZ - Exc1, CW, CAC, CACIB, ВОS (Vladimir Mihaljcic)
Special Dobermann Show in Dimitrovgrad 2019 - Exc1, CCC, Best Black Male, BOB, BIS (O. Timofeeva)

 

 
 

Vivat de Vinko Wishmaster

 

vWD clear (by parentage)

 

Champion of Lithuania
Austrian Junior Winner 2019
Junior Champion of Russian
Dobermann Club Junior Grand Champion of Russia
Junior Champion of Russia
Junior Champion of RKF
Special Show Club Winner - Best Junior
Moscow Championship - Best Puppy
Baby AIAD Sieger 2018

Baby Class
Eurasia 2018 2018/RU - vp2 (Francisco Salvador Janeiro - PT)

Puppy Class
Moscow Championship 2018/RU - vp1, Best Puppy
Golden Dobermann 2018/SK - vp
IDC Slovakia 2018 - vp

Youth Class
National Breed Championship" Moskau 2018/RU - Exc2, JCC (Barbara Zanieri Corsini - I)
Special Show Club Winner "Delta Pal" Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (Csaba Pettko - HU)
CAC Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOS (Ya. Gavrilova)
CAC Moskau 2018/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB (R. Khomasuridze)
CACIB Eurasia Moskau 2019/RU - Exc4 (Massimo Inzoli - I)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG -I, BIS-III (O. Grin - RUS)
CAC Belgorod 2019/RU - Exc1, JCAC, Best Junior (Karel Horak - CZ)
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - VG (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)
Austrian Winner in Wels 2019/A - Exc1, JCACA, Austrian Junior Winner 2019 (Guenther Ehrenreich - A)

Intermediate Class
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, CAC, BOS (M. Krymskaya)
CAC Moskau 2019/RU - Exc1, CAC, BOS, BOB, RKF Champion (Chmiel Boguslaw - PL)
Grand Prix Moskau 2019/RU - Exc2, CC (Hans Wiblishauser - D)
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - Exc (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)

Winner Class
Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc3, CC (Linda Volarikova - SK)
Moscow Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc, CC (Ekaterina Mozharova - RUS)

Open Class
RKF President's Cup 2019/RU - Exc1, CAC, CW, res-CACIB (Hassi Assenmacher-Feyel - D)
Moscow Dobermann Club Winnner Show 2019/RU - Exc1, CW (Bojan Matakovic - CRO)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, CAC, CACIB, BOB (Tamas Radvanyi - HU)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, CAC, res-CACIB (Sergej Vanza - SK)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, CAC (Roxana Birk - DK)
CACIB Litexpo Cup 2019/LT - Exc1, CAC, CACIB (Bojan Matakovic - CRO)
CACIB Vilnius Winter 2019/LT - Exc1, CAC (Karl-Erik Johansson - S)
CACIB Cristmas Cup 2019/LT - Exc1, CAC, CACIB (Erikas Piskunovas - LT)

Champion Class
CACIB Sabaneev Memorial, Moscow 2020/RU - Exc1, CAC, CW (Vladimir Shiyan)
Russian Dobermann Club Show, Moscow 2020/RU - Exc1, CW, CC (Anna Pakulska)

 

Vivat de Vinko Wimbo

 

vWD clear (by parentage)

 

 
 

Vivat de Vinko Walhalla

 

vWD clear (by parentage)

 

Giovane Promesa AIAD - Femine Neri 2019

Youth Class
AIAD Italy & III Trofeo Pezzano/I - Giovane Promesa AIAD - Femine Neri (Attilio Polifrone, Josep María Buló, Barbara Zanieri)

 

 
 

Vivat de Vinko Winter Tale Knyazhestva Polotskogo

 

vWD clear (by parentage)

 

Baltic Junior Champion
Junior Champion of Estonia
Junior Champion of Latvia

Baby Class
CAC Molodechno 2018/BY - vp1, Best Baby (Jurate Butkiene)
Molodechno Dobermann Championship 2018/BY - vp1, Best Baby, BIS Baby-I (Laura Jazgeviciene)

Puppy Class
Show of Schnauzers-Pinchers Molodechno 2018/BY - vp1, Best Puppy

Youth Class
CAC Novopolotsk 2018/BY - Exc1, JCAC (Bobikova V. - RU)
CAC Minsk 2018/BY - Exc1, JCAC, BOS (Zaza Omarov - GEO)
CAC Daugavpils 2019/LV - Exc1, JCAC, BOS (Tatiana Volovich)
CAC Smolensk 2019/UA - Exc1, JCAC, BOS (Tatiana Volovich)
CAC Smolensk 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB, BIG-3 (Svetlana Radyuk)
CAC "Chernigov Cup" 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB, BIS-1 (Natalia Deduk, Snetlana Raduk)
CAC Imavere 2019/EST - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG-2 (Annette Bystrup, Iraida Pirogova)
CAC Imavere 2019/EST - Exc1, JCAC, Best Junior, BOB, BIG-2 (Annette Bystrup, Iraida Pirogova)Youth Class

Intermediate Class
CACIB "Belarus 2019", Minsk 2019 - Exc1, CAC, CACIB, BOB (Sedykh N.)

Champion Class
CACIB Lublin 2019/PL - Exc1, CWC, res-CACIB (Ewa Sitkiewicz - PL)
CACIB Minsk 2019/BY - Exc1, CAC, CACIB, BOB (Espeland Borge - NO)

 

 
 

Vivat de Vinko Wendy Marvel

 

vWD clear (by parentage)

 

Champion of Russia
Champion of the National Club of the Breed
Grand Champion of Russia
Junior Champion of RKF
Junior Champion of Moscow
Grand Junior Champion of Ukraine
Junior Champion of Ukraine

Puppy Class
CAC Odessa 2018/UA - vp1, Best Puppy

Youth Class
CACIB Odessa 2018/UA - Exc1, JCAC, Best Junior
CACIB “Kievska Rus" Kiev 2018/UA - Exc1, JCAC, Best Junior (Denis Kuzelj)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, JCAC (Boris Alexandrov)
CACIB Odessa Cup 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOS (Elena Chueva - UA)
Cup of Chebotareva 2019/UA - Exc2 (I. Semenenko)
Opti Meal Cup 2019/UA - Exc1, JCAC, BOB (Zoya Aleynikova)
Black Sea in Odessa 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOB (Elena Chueva - UA)
CAC Odessa 2019/UA - Exc1, CW, JCAC, Best Junior, BOB (Elena Chueva - UA)
CAC Kiev 2019/UA - Exc1, JCAC, Best Junior, Young Champion of Breed (Carl Reisinger - A)
CACIB "Memorial Mazover" 2019/RU - Exc1, JCAC, JPK, Best Junior (V. Aleksandrov)
Grand Prix Moscow 2019/RU - Exc2, JCC (Hans Wiblishauser - D)

Intermediate Class
CACIB Golden Gate Kiev 2019/UA - Exc2, res-CAC (Günter Ehrenreich - A)
CACIB Golden Gate Kiev 2019/UA - Exc2, res-CAC (Buslav Olena)
CAC Kherson 2019/UA - Exc1, CAC, BOS, BOB (Antonio Hernando Sanches - E)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC (Szutkiewicz Andrzej - PL)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC, res-CACIB (Lepasaar Marko - EST)
CACIB Odessa 2019/UA - Exc1, CAC, res-CACIB (Dubovenko Igor)
CACIB Nikolaev 2019/UA - Exc1, CAC, CACIB (Beradz Luza - BY)
CACIB Nikolaev 2019/UA - Exc1, CAC, CACIB (Valentin Fedorov - BY)
CAC Kherson 2019/UA - Exc1, CW, CAC (Hans Marian Drsganescu - RO)
Monobreed Exhibitionin Kyiv 2019/UA - Exc1, CAC, Best Black Female, BOS
CACIB "Gold Pectoral" 2019/UA - Exc1, CAC, res-CACIB
CACIB "Gold of the Scythians" 2019/UA - Exc2, res-CAC
RKF President's Cup 2019/RU - Exc1, CAC, CW (Hassi Assenmacher-Feyel - D)
CACIB Kiev 2019/UA - Exc1, CAC ( Petko Chaba - HU)
CACIB Kiev 2019/UA - Exc2, res-CAC (Igor Semenenko)

Working Class
CACIB FeHoVa Winter DogShow Budapest 2020/HU - Exc1, CAC, res-CACIB (Miograd Vretenisis)
CACIB FeHoVa Winter DogShow Budapest 2020/HU - Exc1, CAC, CACIB, BOB (Vasko Mudreaa)
CACIB Odessa 2020/UA - Exc1, CAC (Vladimir Shuyan - UA)
CACIB Odessa Cup 2020/UA - Exc1, CAC, CACIB, BOS (Harri Lehkonen - FI)

 

Vivat de Vinko Wonderful Aaliyah

 

vWD clear (by parentage), ECG, Echo (Doppler) - no signs of any heart disease (March 28th, 2019)

BH

 

Champion of Poland
Winner of Poland 2019
Hungarian Dobermann Club Junior Winner 2019
Landesgruppen Jugendsiegerin Sachsen 2018
Junior Champion of Poland
Junior Champion of Romania

Baby Class
Special Dobermann Show in Łódź 2018/PL - vp1, Best Minor Puppy, 2nd place BIS Minor Baby

Puppy Class
CACIB Gorzów Wielkopolski 2018/PL - vp1, Best Puppy, 1st place BIS Puppy
CACIB Leipzig 2018/D - vp1, Best Puppy
Golden Dobermann 2018/SK - vp3 (15 dogs)
IDC Slovakia 2018 - vp
CAC Kargowa 2018/PL - vp1, Best Puppy
CAC Jelenia Góra 2018/PL - vp1, Best Puppy

Youth Class
European Dog Show Warsaw 2018/PL - Exc
Landes-Siegerschau Sachsen 2018/D - Exc1, Landesgruppen Jugendsiegerin Sachsen 2018 (Hans Wiblishauser - D)
CAC Świebodzice 2018/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior
CACIB Poznań 2018/PL - Exc4
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, JCAC, BOS (Anna Pakulska - PL)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc2 (Boros Devi Danijel - SRB)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, JCAC (Lozić Zeljko - SRB)
CAC Timisoara 2019/RO - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOS, 2nd place BOG Junior (Günther Ehrenreich - A)
CACIB Timisoara 2019/RO - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOS, BOB (Olga Goncharuk - UA)
CACIB Katowice 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOB (Tino Pehar - CR)
CAC Zielona Góra 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior (Vladimir Mihaljcić - SRB)
Hungarian Dobermann Club Show 2019/HU - Exc1, HPJ, Junior Club Winner 2019 (Dr. Attilio Polifrone - I) (11 dogs)
Special Dobermann Show in Dolny Kubin 2019/SK - Exc2 (Stefania Kleinova - SK)
DV Siegerhauptzuchtschau 2019/D - Exc (Hans Wiblishauser - D)

Intermediate Class
CACIB Opole 2019/PL - Exc1, CWC (Birgit Seloy - DK)
Special Schnauzers & Pinschers Show, Łódź 2019/PL - Exc1, CWC (Jeanett Lemmeke)
CACIB Szczecin 2019/PL - Exc1, CWC, res-CACIB (Anna Pakulska - PL)
Golden Dobermann 2019/SK - Exc3 (Rudi Killmaier - D)
CACIB Mlada Boleslav 2019/CZ - Exc1, CAC, res-CACIB (Miroslav Vaclavik - CZ)
IDC Hungary 2019 - Exc(5/23) (Dr. Attilio Polifrone - I)
Dobermann Club Show - Klanovice 2019/CZ - Exc1, CAC (Jolanta Jabłońska - PL)
CACIB Wrocław 2019/PL - Exc1, CWC (Andi Hudono - IDN)
Polish Dobermann Club Show 2019 - Exc2 (Zeljka Fon Zidar - SLO)
CACIB Kielce 2019/PL - Exc1, CWC, CACIB, BOS, Winner of Poland 2019 (Sergej Vanza - SK)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc2, res-CAC (Tamas Radvanyi - HU)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc1, CAC (Sergej Vanza - SK)
CACIB Nitra 2019/SK - Exc2, res-CAC (Roxana Birk - DK)
CACIB Lubin 2020/PL - Exc2, res-CACIB (Alessandro Zeppi - I)

Champion Class
CACIB Katowice 2020/PL - Exc2 (Hans van den Berg - NL)

CACIB Katowice 2020/PL - Exc2, res-CACIB (Nikolai Sedykh)

Champion of Champions Leszno 2020/PL - Exc3

CACIB Nitra 2020/SK - Exc1, CAC, CACIB, BOS (Sergej Vanza - SK)
CACIB Nitra 2020/SK - Exc1, CAC, CACIB, BOS, BOB, 1st BOG II (Gabriela Ridarčíková - SK, Lozić Željko - SRB)

 

Pedigree

 

Ayk vom Elbthor
HD-1, vWd-clear, ZTP SG1A, ZVA Ia, IPO 3
Chester von der Töpferstadt
HD-1, vWd-clear, ZTP V1B, IPO 3, VPG 3, FH 2
Leo vom Märkischen Land
HD-A, ZTP V1B, IPO 3
Gina vom Märkischen Land
HD-A, AD, ZTP1A, VPG 1
Emy von der Töpferstadt
HD-1, ZTP
Don Diego vom Harten Kern
HD-A, ZTP, angekört Ia, IPO 3
X-Tony Hellfire
HD-1, AD, ZTP V1A, VPG 3, FH 1

Kalinka Malinka de Grande Vinko
HD-2, ZTP
V1A

Oksamit de Grande Vinko
HD-1, ZTP V1B, Körung Ia, IPO 3
Leo vom Märkischen Land
HD-1, AD, ZTP V1B, VPG 3
Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov
HD-1, ZTP V1A, IPO 1

Alastriona de Grande Vinko
HD-1, IPO 1

Ale Alamos del Citone
HD-A, ZTP SG1A, IPO 2
Modus Ost Wis Wespera
HD-1, IPO 1