Dura Lex Polonia

*July 6th, 2018

 

   

Julia Dura Lex Polonia

*April 1st, 2014

HD A (PL), HD B (D), vWD clear, PPM, PHTVL/PHPV, Cataract, RD, CEA, Hypoplastia-/Micropapilla, PRA - free
25.02.2019 ECG, ECHO (doppler) - no sings of DCM

BH, ZTP V1B

Champion of Poland
Junior Champion of Poland
Europe Dobermann Club Winner 2017, BOS
Golden Dobermann Winner 2017, BOS
Polish Dobermann Club Winner 2017, BOB
Europe Dobermann Club Winner 2016, BOB
Golden Dobermann Winner 2016, BOB
Polish Dobermann Club Show Winner 2016, BOB
IDC 2016 Champion Class Exc3
IDC Finland 2015 Junior Winner
Polish Dobermann Club Show Junior Winner 2015
Slovakian Dobermann Club Show Junior Winner 2015

 









Dura Lex Polonia Mozer

 

Polish Club Junior Winner 2019
Best Junior of Poland 2019

Junior Champion of Poland
Qualification for CRUFTS 2020 x2

Youth Class
Special Schnauzers & Pinschers Show, Łódź 2019/PL - Exc2 (Jeanett Lemmeke)
CWC Płock 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior, BOB (Joanna Adamowska - PL)
CACIB Wrocław 2019/PL - Exc1, Junior Winner, Best Junior, Best Junior of Poland 2019, Cruft's Nomination 2020 (Andi Hudono - IDN)
Polish Doberman, Pinscher & Schnauzer Club Show 2019 - Exc1, Polish Club Junior Winner 2019 (Zeljka Fon Zidar - SLO)

Intermediate Class
CWC Pruszków 2019 - Exc1, CWC, BOS (Igoris Zizevskis - LT)
CACIB Kielce 2019/PL - Exc2 (Sergej Vanza - SK)

Open Class
CACIB Lublin 2019 - Exc1, CWC, CACIB, BOS, Cruft's Nomination 2020 (Ewa Sitkiewicz - PL)

 

 
 

Dura Lex Polonia Marley

 

 
 

Dura Lex Polonia Maru

 

 
 

Dura Lex Polonia Miriam

 

Youth Class
National Dog Show in Ukraine 2019 - Exc1, JCAC, Best Junior (Boguslaw Chmiel - PL)

 

Dura Lex Polonia Mon Amour

 

Junior Champion of Kosovo
Qualification for CRUFTS 2020

Puppy Class
Landesgruppensiegerschau Thüringen 2019/D - vp2 (Norbert Daube - D)

Youth Class
Adriatic Cup/MNE 2019 - Exc1 (Suzana Bulatovic - MNE)
CACIB Bar/MNE 2019 - Exc1, JCAC, Jugend BOB, Qualification for CRUFTS 2020 (Julija Vukusic - HR)
Dukagjini Cup/RKS 2019 - Exc1, JCAC (Mitko Llikanovski - MK)
CACIB Peja/RKS 2019 - Exc1, JCAC (Panos Demitriou - CY)
Balkan Sieger Show/SRB 2019 - Exc4 (Hassi Assenmacher – Feyel - D)
Austrian Winner in Wels/A 2019 - Exc4 (Guenther Ehrenreich - A)
IDC Hungary 2019 - Exc (Norbert Daube - D)

Intermediate Class
ENCI Winner Verona 2019/I - Exc4 (Hudono Andi - ID)

 

Pedigree

 

Ayk vom Elbthor
HD-1, vWd-frei, ZTP SG1A, ZVA Ia, IPO 3
Chester von der Töpferstadt
HD-1, vWd-clear, ZTP V1B, IPO 3,
VPG 3, FH 2
Leo vom Märkischen Land
HD-A, ZTP V1B, IPO 3
Gina vom Märkischen Land
HD-A, AD, ZTP1A, VPG 1
Emy von der Töpferstadt
HD-1, ZTP
Don Diego vom Harten Kern
HD-A, ZTP, angekört Ia, VPG 1, IPO 3
X-Tony Hellfire
HD-1, AD, ZTP V1A, VPG 3, FH 1
Dura Lex Polonia Julia
HD-1, vWd-frei, ZTP V1B
Oscar z Padoku
HD-1, ZTP SG1B, IPO 2
Yacheero's Pando Pandero
HD-1, ZTP V1B, IPO 3
Ak-Yar Raya
HD-1, ZTP V1A
Imax z Padoku
HD-1, ZTP V1A
Fedor del Nasi
HD-1, ZTP V1B, IPO 1
Shilla z Padoku
HD-1, ZTP V1B